Traiesc in 2 lumi diferite. Foarte diferite!
Una e cea in care am vietuit timp de foarte multi ani si care mi-a adus satisfactii la nivel de bob de orez. Si mi se parea normal sa primesc doar atat pentru ca toti primeau/primesc DOAR atat. Cand te dai peste cap sa rezolvi o problema aproape imposibila, dupa dardait in frig, nemancat & obosit ca naiba si cand vii si-i spui sefului ca TU (mandru esti de tine....) ai rezolvat nastupenia, el se uita la tine cu ochi straini si goi si-ti raspunde ca "da, bine" in cel mai bun caz. Asa stie el sa te onoreze... Si atat! Salariul tau nu creste,orele de program nu se imputineaza, pe lista de disponibilizari poti fi oricand din diverse motive, sanatatea ti se duce naibii (nervii ti se chircesc, reumele ti se preumbla prin bietele tale os'cioare, oboseala te trimite pe taramul cosmarurilor) si tu nu realizezi prea tare ce se intampla pentru ca am fost educati ca asa e NORMAL.
Mi se pare straniu ca un director nu e in stare sa-ti stranga mana si sa-ti multumeasca cuvantand...Ma rog, e NORMAL sa se poarte ca un vataf, nu ? Cu toate ca salariul pe care-l ia (o-hooooo) are un rand si din pielea ta.
Ca sa nu mai vorbim de "concurenta neloiala" servita cu consecventa de catre unii dintre colegi. Asta ar fi in mare descrierea lumii in care eu mi-am petrecut cea mai mare parte din viata. Poate ca la tine nu e asa si asta inseamna ca ai mult noroc.
"Lumea" in care eu am intrat de ceva vreme este cea in care mi-as fi dorit sa fiu mereu. Eu si familia mea.Si prietenii mei. Si toti, daca s-ar putea. Dar eu nu aveam de unde sti cum este, atat timp cat refuzam sa inteleg mecanismul.
Incet-incet, cu rabdare si prietenie s-au gasit oameni care sa ma ajute sa pricep. Mi se pare idealul pe pamant: oamenii nu se invidiaza pentru rezultatele obtinute deoarece fiecare e la nivelul pe care si-l doreste si pentru care a muncit; atunci cand tu castigi bani cei din jur se uita cu admiratie la tine pentru ca stiu cat ai muncit.Si devii un exemplu !
Niciodata-Niciodata nu vei fi concediat (doar tu o poti face, renuntand), fiecare progres al tau(oricat de mic) va fi aplaudat la scena deschisa si toata lumea te va felicita si imbratisa pentru realizarile tale.
Nu e idealul pe Pamant?
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu