marți, 6 aprilie 2010

Well !

De la ultima postare, m-am tot documentat. Am mers la open-uri, am fost la un BBS. Dar mai ales am fost in echipa. Probabil, asta mi-a lipsit la prima mea incercare Amway. ECHIPA !
Prima data n-am inteles decat ca eu trebuie sa vand niste produse si daca am sa vand suficient de multe (woooow), am sa ajung 21%.
Acum – avand experienta traumatizanta anterioara - am cantarit foarte bine lucrurile si m-am documentat. Si deocamdata tot in documentare sunt. Probabil toata viata am sa am ceva nou de invatat. Si ma refer strict la aceasta afacere. Pentru ca domeniul e vast, dar parca incet-incet se ridica un val.
Am priceput deja ca Amway chiar e o afacere. Ca oricare alta. Produsele existente in Amway, sunt produse pe care le gasesti in absolut orice magazin care se respecta. Difera DOAR : calitatea (superioara a produselor amway), modul de distributie, faptul ca pentru cine e in sistem plateste cu 30% mai putin (cu posibilitatea de a se micsora pretul de cumparare), garantia de satisfactie ( ceea ce inseamna ca daca ai cumparat un produs amway, l-ai folosit si nu ti-a placut sau priit, il poti returna fara probleme si-ti primesti banii inapoi), faptul ca – in functie de vanzari ori consum – primesti bonusuri si-ti mai sunt aduse si la adresa ta sau unde alt’undeva doresti. Cam atat imi aduc eu aminte acum. DOAR ASTEA AR FI – in mare - DIFERENTELE. In rest, e cam la fel. Si ca orice afacere, o faci sau nu.
M-am intrebat cum fac eu daca vreau sa-mi deschid, sa zicem o farmacie. Am nevoie de locatie, angajati, apoi vin cheltuielile inerente. Deci prefer sa-mi deschid un magazin de comert ( peste 7.000 de produse) pe internet.
Daca am o farmacie sau orice alt tip de magazin, eu trebuie ca dupa ce-mi aranjez cat de frumos cred eu incinta si aduc marfa, sa ma asez frumos la „tejghea“ si sa astept clientii. Care vin sau nu, in functie de cat si cum am stiut sa-mi promovez afacerea. O vecina si-a deschis chiar o farmacie, in celalalt capat al orasului. Si reclama a inceput s-o faca pe scara blocului. Ea aducea medicamente pentru noi. Nu mai mergeam la farmacia din complexul comercial. La orice ora din zi sau noapte aveam medicamente, sfaturi competente si bunavointa. Apoi , noi vecinii am vorbit cu rude sau prieteni. Si asa, incet-incetisor, afacerea a inceput sa creasca. Bineinteles, nu fara munca. Programul la farmacie este de la 8 dim. pana la 8 seara. Si lucreaza doar vecina si fiica ei. Le este greu, dar a inceput sa mearga. Si marfa uneori le este adusa la farmacie pe comanda, alteori trebuie sa mearga la Bucuresti.
Fratele meu mi-a spus zilele trecute ca el imi face o favoare sa intre in afacerea mea. Si mi-a mai spus ca s-ar putea sa vorbeasca cu ceva prieteni din alt judet sa intre in afacere, dar cine-i plateste lui drumul pana acolo? El inca e opac: nu intelege ca favoarea i-am facut-o eu sa-i vorbesc CORECT despre aceasta oportunitate. Si favoarea de a face parte dintr-o echipa de exceptie. Adevarul e ca si eu gandeam la fel.
Daca ar fi avut o afacere clasica, cine i-ar fi platit lui drumul pana la depozitele din marginea Bucurestiului (de ex.) ca sa-si aduca marfa in magazin?
Deci, AMWAY e o afacere ca oricare alta. Ca “sa-ti mearga”, trebuie sa te scolarizezi : sa faci cursuri, sa citesti, sa mergi la seminarii unde unii mai experimentati ca tine iti pot da sfaturi bune.
Cunosc pe cineva care si-a facut o societate la care principalul obiect de activitate este montarea de centrale termice. A trebuit ca el si inca trei salariati sa mearga la Ploiesti (cred ca vreo luna), sa faca niste cursuri speciale. La urma s-a dat un examen in urma caruia fiecare a obtinut un atestat care a permis societatii sa primeasca aprobare pentru desfasurarea acestui tip de activitate. Probabil s-au cheltuit bani multi la Ploiesti. O luna, 4 persoane, cazare, mancare, cursuri platite…. Si el era abia la inceput. Stiu din auzite ca i-a fost foarte greu. A respectat “ reteta” , si si-a facut reclama cum a stiut el mai bine ( pe bani buni, evidet). In “lumina” noilor evenimente, nu stiu cum ii merge.
Afacerea mea acum e un magazinul AMWAY cu 7.000 de produse din care 1.500 exclusive care beneficiaza de garantia de satisfactie.
Daca e sa ma intrebati pe mine,ingredientele definitorii in reusita oricarei afaceri sunt VISUL si ECHIPA.