miercuri, 17 martie 2010

ECHIPA CONTEAZA

Pana sa ma inscriu din nou in Amway nu m-am intrebat prea adanc de ce nu mi-a placut in prima echipa. Credeam ca asa e “modelul”. Ca “astia” umbla sa te vaneze ca sa intri in afacerea LOR si sa scoata profit de pe urma prostiei tale. Multa lume gandeste asa si la ora actuala. Indrumatoarea mea de la aceea vreme (acum vreo 8 ani) se straduia micuta sa ma faca sa ma simt bine, dar nu reusea sa-mi transmita decat ceva de genul “esti prea slaba pentru dantura mea”. Venea un danf de superioritate care ma determina sa-i trimit in gand o urare de “mars ca ma iriti”. Mai mult decat atat, nu era singura care transmitea asta, tot ce era sub indrumarea ei avea- evident- cam acelasi comportament.
Daca acum mi se pare benefic pentru mine sa merg la toate open-urile ( din convingere si apoi din motiv de salvare a pielii pentru urmatorii ani), atunci imi era f. greu sa suport ca in fiecare marti sa ma prezint in locatia stabilita. Si nu m-a facut sa inteleg/simt ca EU am nevoie de afacerea asta. Mi-a transmis doar ca EA are nevoie de mine ca sa poata ajunge la un anumit nivel.
La open-uri lucrurile erau (din pct.meu de vedere) plictisitoare. Saptamana de saptamana vorbeau doar ele prin rotatie in fata salii. Invitatii erau extrem de rari (nu inteleg de ce). Ma asezam frumos pe scaun si incepea distractia mea personala. Ma uitam ca se straduiau sa fie imbracate “marca”, dar de multe ori dadeau cu oistea in gard. De ex. era o tanti trecuta de 50 de ani, caloasa si cu clontul la ea mereu. Se prezenta intotdeauna in cate o fusta scurta(cam 2 palme deasupra genunchilor), stransa pe cur de ziceai ca e venita la agatat masculi intarziati mintal. Era 15%-18% daca-mi aduc bine aminte, dar asta nu ma putea face sa nu ma tavalesc in rasul meu interior de cate ori o vedeam. Nu inteleg, cum de o lasau cei de acasa de la ea sa paraseasca domiciliul in hala asta. Si cum ziceam, era ca o petarda cand vorbea: bubuitoare si credea ea, convingatoare. Dar cand vorbea cu “sefa”, era ca o pisicuta miorlaitoate, unduitoare si rugatoare. Dupa un timp nu m-a mai interesat cea afacere pt ca ele aveau alta treaba decat sa convinga lumea ca ( de ex.) e in beneficiul fiecaruia doar sa-si schimbe locul de unde cumpara(parerea mea), in schimb cand mai calcam la open la rugamintele fierbinti ale sefei, nu eram atenta decat la comportamentul lor. Era o ferie !
Sefa era/este frumusica, istetica si cu aerul de artificial infasurat bine pe ea. Venea cobza sulemenita, aranjata always si cu zambetul american prins bine in dinti.