miercuri, 9 martie 2011
2 Lumi
Traiesc in 2 lumi diferite. Foarte diferite!
Una e cea in care am vietuit timp de foarte multi ani si care mi-a adus satisfactii la nivel de bob de orez. Si mi se parea normal sa primesc doar atat pentru ca toti primeau/primesc DOAR atat. Cand te dai peste cap sa rezolvi o problema aproape imposibila, dupa dardait in frig, nemancat & obosit ca naiba si cand vii si-i spui sefului ca TU (mandru esti de tine....) ai rezolvat nastupenia, el se uita la tine cu ochi straini si goi si-ti raspunde ca "da, bine" in cel mai bun caz. Asa stie el sa te onoreze... Si atat! Salariul tau nu creste,orele de program nu se imputineaza, pe lista de disponibilizari poti fi oricand din diverse motive, sanatatea ti se duce naibii (nervii ti se chircesc, reumele ti se preumbla prin bietele tale os'cioare, oboseala te trimite pe taramul cosmarurilor) si tu nu realizezi prea tare ce se intampla pentru ca am fost educati ca asa e NORMAL.
Mi se pare straniu ca un director nu e in stare sa-ti stranga mana si sa-ti multumeasca cuvantand...Ma rog, e NORMAL sa se poarte ca un vataf, nu ? Cu toate ca salariul pe care-l ia (o-hooooo) are un rand si din pielea ta.
Ca sa nu mai vorbim de "concurenta neloiala" servita cu consecventa de catre unii dintre colegi. Asta ar fi in mare descrierea lumii in care eu mi-am petrecut cea mai mare parte din viata. Poate ca la tine nu e asa si asta inseamna ca ai mult noroc.
"Lumea" in care eu am intrat de ceva vreme este cea in care mi-as fi dorit sa fiu mereu. Eu si familia mea.Si prietenii mei. Si toti, daca s-ar putea. Dar eu nu aveam de unde sti cum este, atat timp cat refuzam sa inteleg mecanismul.
Incet-incet, cu rabdare si prietenie s-au gasit oameni care sa ma ajute sa pricep. Mi se pare idealul pe pamant: oamenii nu se invidiaza pentru rezultatele obtinute deoarece fiecare e la nivelul pe care si-l doreste si pentru care a muncit; atunci cand tu castigi bani cei din jur se uita cu admiratie la tine pentru ca stiu cat ai muncit.Si devii un exemplu !
Niciodata-Niciodata nu vei fi concediat (doar tu o poti face, renuntand), fiecare progres al tau(oricat de mic) va fi aplaudat la scena deschisa si toata lumea te va felicita si imbratisa pentru realizarile tale.
Nu e idealul pe Pamant?
Una e cea in care am vietuit timp de foarte multi ani si care mi-a adus satisfactii la nivel de bob de orez. Si mi se parea normal sa primesc doar atat pentru ca toti primeau/primesc DOAR atat. Cand te dai peste cap sa rezolvi o problema aproape imposibila, dupa dardait in frig, nemancat & obosit ca naiba si cand vii si-i spui sefului ca TU (mandru esti de tine....) ai rezolvat nastupenia, el se uita la tine cu ochi straini si goi si-ti raspunde ca "da, bine" in cel mai bun caz. Asa stie el sa te onoreze... Si atat! Salariul tau nu creste,orele de program nu se imputineaza, pe lista de disponibilizari poti fi oricand din diverse motive, sanatatea ti se duce naibii (nervii ti se chircesc, reumele ti se preumbla prin bietele tale os'cioare, oboseala te trimite pe taramul cosmarurilor) si tu nu realizezi prea tare ce se intampla pentru ca am fost educati ca asa e NORMAL.
Mi se pare straniu ca un director nu e in stare sa-ti stranga mana si sa-ti multumeasca cuvantand...Ma rog, e NORMAL sa se poarte ca un vataf, nu ? Cu toate ca salariul pe care-l ia (o-hooooo) are un rand si din pielea ta.
Ca sa nu mai vorbim de "concurenta neloiala" servita cu consecventa de catre unii dintre colegi. Asta ar fi in mare descrierea lumii in care eu mi-am petrecut cea mai mare parte din viata. Poate ca la tine nu e asa si asta inseamna ca ai mult noroc.
"Lumea" in care eu am intrat de ceva vreme este cea in care mi-as fi dorit sa fiu mereu. Eu si familia mea.Si prietenii mei. Si toti, daca s-ar putea. Dar eu nu aveam de unde sti cum este, atat timp cat refuzam sa inteleg mecanismul.
Incet-incet, cu rabdare si prietenie s-au gasit oameni care sa ma ajute sa pricep. Mi se pare idealul pe pamant: oamenii nu se invidiaza pentru rezultatele obtinute deoarece fiecare e la nivelul pe care si-l doreste si pentru care a muncit; atunci cand tu castigi bani cei din jur se uita cu admiratie la tine pentru ca stiu cat ai muncit.Si devii un exemplu !
Niciodata-Niciodata nu vei fi concediat (doar tu o poti face, renuntand), fiecare progres al tau(oricat de mic) va fi aplaudat la scena deschisa si toata lumea te va felicita si imbratisa pentru realizarile tale.
Nu e idealul pe Pamant?
duminică, 30 ianuarie 2011
Network TwentyOne
Peste o luna se face un an de cand sunt in "lumea N21".
Fascinant !!!
Dincolo de calitatea incontestabila a produselor amway, programul de pregatire N21 este fabulos. Am invatat intr-un an cat in tot timpul petrecut in anii lungi de scoala.
Interesant, sau ce ???
Atat m-am opus (avusesem o experienta neplacuta in trecutul indepartat), atat de inchisa am avut mintea, incat am fost la un fir de pana de porumbel sa ratez "intalnirea". Mi se parea ca "oamenii amway" incearca sa-mi spele creierul, iar eu eram tare pe pozitie. Am fost foarte aproape sa nu ma poata clinti nimeni din putinatatea mintii mele.
La multe insistente ( ma rog, ii faceam prietenei mele o favoare...) am inceput sa citesc o carte pe care mi-a dat-o intr-o seara. Cata tenacitate in a deschide ochii unui om...
Era "Tata bogat, tata sarac. Educatia financiara in familie" scrisa de Robert Kiyosaki. M-a dat peste cap tot ce am citit. Am terminat-o repede si i-am cerut tot ce mai avea scris de acest om.
„Principalul motiv pentru care oamenii se lupta cu dificultatile financiare este acela ca au trecut prin scoala fara sa invete nimic despre bani. Rezultatul este ca invata sa lucreze pentru bani… dar nu invata niciodata sa puna banii sa actioneze pentru ei.“, Robert T. Kiyosaki Stiati asta? Eu cred ca stiam, dar nu constientizam.
Mi-au trecut repede prin minte toti anii de scoala; eu am terminat un liceu economic, sectia contabilitate :))) Misto, nu ???
In toti anii nimeni nu ne-a facut educatie financiara de adevaratelea, nimeni nu ne-a invatat despre puterea gandului, despre perseverenta, consecventa si VISE. Pe unele din ele le intuiam, erau acolo jos in minte, abia prizarite; invatate prin metoda "luat peste bot".
Acum citesc o alta carte "Totul depinde de tine" scrisa de Thomas B.Smith. Si-mi place ceva la nebunie; e o poezie scrisa nu de el, dar de care el se foloseste pentru a fi mai limpede; am sa scriu doar cateva randuri din ea:
"Trebuie sa avem VIZIUNEA DE A NE VEDEA potentialul
Si CREDINTA DE A CREDE ceea ce vedem;
Apoi CURAJUL DE A ACTIONA cu convingere,
Pentru a deveni ceea ce Dumnezeu NE-A FACUT sa fim !
Astfel, sa ai puterea si curajul
De a cuceri ORICE alegi;
Cel ce NICIODATA NU INCEPE
Este sortit sa piarda PE VECI! "
Heartsill Wilson
Din punctul meu de vedere ECHIPA din care faci parte este extrem de importanta. Sunt atat de norocoasa !!!Eu sunt in "linia" Janos Demeter - Catalin Caras - Germina Botezatu.
Acum, dupa intelegerea mecanismului (cat de cat...), as vrea sa am capacitatea sa fac pe toata lumea din jurul meu sa priceapa beneficiile fabuloase ale acestui sistem de consultanta. Dar inteleg cand ei nu inteleg, pentru ca si eu am fost ca ei.
Doar ca eu am avut noroc!!!
Fascinant !!!
Dincolo de calitatea incontestabila a produselor amway, programul de pregatire N21 este fabulos. Am invatat intr-un an cat in tot timpul petrecut in anii lungi de scoala.
Interesant, sau ce ???
Atat m-am opus (avusesem o experienta neplacuta in trecutul indepartat), atat de inchisa am avut mintea, incat am fost la un fir de pana de porumbel sa ratez "intalnirea". Mi se parea ca "oamenii amway" incearca sa-mi spele creierul, iar eu eram tare pe pozitie. Am fost foarte aproape sa nu ma poata clinti nimeni din putinatatea mintii mele.
La multe insistente ( ma rog, ii faceam prietenei mele o favoare...) am inceput sa citesc o carte pe care mi-a dat-o intr-o seara. Cata tenacitate in a deschide ochii unui om...
Era "Tata bogat, tata sarac. Educatia financiara in familie" scrisa de Robert Kiyosaki. M-a dat peste cap tot ce am citit. Am terminat-o repede si i-am cerut tot ce mai avea scris de acest om.
„Principalul motiv pentru care oamenii se lupta cu dificultatile financiare este acela ca au trecut prin scoala fara sa invete nimic despre bani. Rezultatul este ca invata sa lucreze pentru bani… dar nu invata niciodata sa puna banii sa actioneze pentru ei.“, Robert T. Kiyosaki Stiati asta? Eu cred ca stiam, dar nu constientizam.
Mi-au trecut repede prin minte toti anii de scoala; eu am terminat un liceu economic, sectia contabilitate :))) Misto, nu ???
In toti anii nimeni nu ne-a facut educatie financiara de adevaratelea, nimeni nu ne-a invatat despre puterea gandului, despre perseverenta, consecventa si VISE. Pe unele din ele le intuiam, erau acolo jos in minte, abia prizarite; invatate prin metoda "luat peste bot".
Acum citesc o alta carte "Totul depinde de tine" scrisa de Thomas B.Smith. Si-mi place ceva la nebunie; e o poezie scrisa nu de el, dar de care el se foloseste pentru a fi mai limpede; am sa scriu doar cateva randuri din ea:
"Trebuie sa avem VIZIUNEA DE A NE VEDEA potentialul
Si CREDINTA DE A CREDE ceea ce vedem;
Apoi CURAJUL DE A ACTIONA cu convingere,
Pentru a deveni ceea ce Dumnezeu NE-A FACUT sa fim !
Astfel, sa ai puterea si curajul
De a cuceri ORICE alegi;
Cel ce NICIODATA NU INCEPE
Este sortit sa piarda PE VECI! "
Heartsill Wilson
Din punctul meu de vedere ECHIPA din care faci parte este extrem de importanta. Sunt atat de norocoasa !!!Eu sunt in "linia" Janos Demeter - Catalin Caras - Germina Botezatu.
Acum, dupa intelegerea mecanismului (cat de cat...), as vrea sa am capacitatea sa fac pe toata lumea din jurul meu sa priceapa beneficiile fabuloase ale acestui sistem de consultanta. Dar inteleg cand ei nu inteleg, pentru ca si eu am fost ca ei.
Doar ca eu am avut noroc!!!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
