duminică, 28 februarie 2010

AMWAY

Acum vreo 10 ani am "intrat" in Amway. Nu aveam nici o convingere, dar m-am inscris pentru ca-mi placeau produsele. Sau mai bine zis o parte dintre ele, pe care le vazusem “la lucru” in casa unor prietene.
Si in nici un caz nu m-au convins (cei la care m-am inscris) ca e o afacere pentru mine. Vedeam ca afacerea e doar pentru ei, cei care ajunsesera la un anumit nivel. Si asta ma irita, mi se parea ca se folosesc de cei din jur pentru a-si atinge scopurile. Ma simteam manipulata. Din cauza incapatanarii mele, nu reuseam sa inteleg nimic. Vedeam doar un balaur mare care incearca sa-si infiga ghearele ascutite in naivitatea mea. Si pentru ca “Gigi Contra” din mine a fost mai tare decat orice, m-am retras.
Au trecut anii, eu am folosit in continuare produsele preferate pe care le cumparam de la o prietena. Si daca cineva indraznea sa ma abordeze (chiar si voalat) incercand sa ma capteze intr-o discutie despre amway, ii dadeam viteza urgent.
Pana zilele trecute cand mi-a telefonat o prietena din copilarie. Stiam mereu ce face, dar erau ani cand nu ne vedeam. N-aveam timp!
M-a convocat la o pitzarie. Mi-a zis in treacat ca vine si sponsorul ei din Bucuresti. Pentru ca alta treaba n-aveam, m-am dus. Cu gandul ca am sa ma amuz teribil cand o sa le dau verde la amandoi. Pana a venit D-ul Caras, noi am discutat de ale nostre. Apoi a venit omul, si-a comandat o apa plata si-a inceput sa-mi povesteasca. Si nu simteam “primejdia”. L-am lasat sa vorbeasca si i-am raspuns cuminte la toate intrebarile. Creierul meu nu dadea semne de neliniste, toate “agregatele” functionau in regim normal, nu intrasem in “alerta de grad 0”.
La urma, dupa ce mi-a explicat lucruri pe care eu le stiam (si il informasem ca am habar de afacere), m-a intrebat ce parere am. Ce credeti ca am raspuns??? Ca DA, vreau sa intru in aceasta afacere si vreau sa fac parte din echipa lor.
Acest domn a reusit sa-mi explice intr-un fel ce m-a determinat sa inteleg lucrurile dintr-un punct de vedere la care nu ma gandisem. Sunt foarte multumita ca mintea mea a reusit sa inteleaga lucruri atat de simple totusi.

2 comentarii:

  1. Esti extraordinara . Ai scris super. De multe ori lucrurile simple din jurul nostru par a fi ceea ce nu sunt. In situatia in care intalnesti oamenii potriviti, oameni cu care tu vibrezi toate lucrurile ti se par simple si normale. Totul este sa intalnesti oamenii potriviti, oameni corecti si onesti,cu care sa legi prietenii puternice, cu adevarat puternice pe viata. De ce nu? afacerea asta poate fi afacerea vietii tale

    RăspundețiȘtergere
  2. Multumesc! oricum, ai ghicit: simt ca sunt la acelasi nivel de vibratie cu acesti oameni.Daca nu ti s-a intamplat vreodata, ti se pare o aberatie cand cineva cuvanta asa.Dar daca ti s-a intamplat, intelegi. La cat de pornita impotriva acestei actiuni eram si cat de convinsa sunt acum ca mi se potriveste "ansamblul", asta e singura explicatie.

    RăspundețiȘtergere